باید تحزب در کشور جدی گرفته شود
نویسنده : ، موضوعات : هفتاد و هفتیا ، 3 ماه پیش ارسال شده

نجفقلی حبیبی:


حبیبی با بیان اینکه متاسفانه فقدان تحزب در رقابت‌های انتخاباتی همواره کشور را با آسیب‌هایی در جامعه مواجه کرده است که مهم‌ترین آن را می‌توان به بروز و ظهور قارچ گونه تشکل‌های مقطعی و فصلی در آستانه انتخابات اشاره کرد

گفت وگو: یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه جایگاه و ‌شان احزاب همواره به عنوان یک پل ارتباطی بین مردم و نهادهای تصمیم‌گیرنده بسیار حیاتی و ضروری تلقی شده است، گفت: ما در ادوار انتخاباتی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته دموکراتیک شاهد هستیم که احزاب در آستانه انتخابات یک نقش محوری و تعیین کننده را ایفا می‌کنند. به تعبیری هر حزبی بعد از انتخابات فعالیت و اهداف خود را متمرکز بر دوره بعدی انتخابات می‌کند و در همین راستا دیدگاه‌های متبوع خود را برای جامعه و حامیان خود تشریح، تفسیر و تبیین می‌کند و نهایتا در آستانه انتخابات بر اساس قانون مختص همان کشور و طبق گفتمان و آرمان‌های مطلوب خود نامزد یا لیست نمایندگان مورد نظر خود را با حامیان به شور گذاشته و معرفی می‌کند تا از این طریق وارد رقابت با سایر احزاب سیاسی شود.

نجفقلی حبیبی در مصاحبه ای با سایت گفت و گو درباره ضرورت و اهمیت تحزب در کشور، گفت:  البته این موضوع در کشور ما با تغییرات و تفاوت‌هایی دنبال می‌شود. چراکه احزاب سیاسی به دلایل مختلفی که جای تاسف و تامل دارد موفق به حضور محوری و پررنگ در انتخابات نشده‌اند تا سرانجام جریان‌ها و جناح‌های سیاسی و چه بسا چهره‌ها نقش تعیین کننده و محوری در انتخابات ایفا کرده و وظیفه خطیر احزاب را برعهده بگیرند.

وی ادامه داد: رقابت‌های انتخاباتی در کشور ما به گونه‌ای است که جناح‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب و این اواخر مستقلان با یکدیگر مقابله می‌کنند که باتوجه به وضعیت احزاب هنوز با آن سطح و تراز واقعی رقابت‌های حزبی در کشورهای پیشرفته فاصله محسوسی دارد. کمااینکه تا کنون ما از درون این جریان‌های سیاسی شاهد تولد و خیز یک حزب قدرتمند و پایدار مگر تعداد معدودی – کمتر از انگشتان یک دست- نبوده‌ایم.

به گفته وی، البته این شرایط را نمی‌توان به ناامیدی محض تعبیر کرد و انصافا باید اذعان داشت که جریان‌ها و جناح‌های سیاسی مجموعا فعالیت‌هایی بعضا قابل قبولی در رقابت‌های انتخاباتی داشته و توقع می‌رود که با استفاده از همین ظرفیت‌ها، مقدمات شرایط رقابت‌های سالم انتخاباتی به دور از بداخلاقی‌های سیاسی را فراهم کرد؛ مقدماتی که می‌تواند در آینده بسترساز رقابت‌های حزبی در ادوار انتخاباتی باشد.

حبیبی با بیان اینکه متاسفانه فقدان تحزب در رقابت‌های انتخاباتی همواره کشور را با آسیب‌هایی در جامعه مواجه کرده است که مهم‌ترین آن را می‌توان به بروز و ظهور قارچ گونه تشکل‌های مقطعی و فصلی در آستانه انتخابات اشاره کرد، افزود:  تشکل‌هایی که خلق الساعه و اصطلاحا شب انتخاباتی متولد می‌شوند و در رقابت‌های سیاسی با سایرین بعضا به کسب کرسی‌های انتخاباتی نائل می‌شوند و این زمینه را برای قدرت گرفتن و سهم گرفتن آنان از فضای سیاسی کشور مساعد می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه دا: اما قسمت تلخ ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که بعد از مدت کوتاهی این تشکل‌های به واسطه نداشتن تجربه کافی در عرصه مدیریتی و اجرایی دچار تخلفات یا اشتباه‌های بزرگ مدیریتی و اجرایی می‌شوند که کشور را با خسارات عدیده‌ای روبه رو می‌کند و بدتر آنکه با پایان یافتن دوران قدرت چنان خود را از نظرها پنهان می‌کنند که گویی اساسا چنین افراد و چنین تشکل‌هایی وجود خارجی نداشته اند؛ افراد و تشکل‌هایی که نمونه آنان در سپهر رقابت‌های انتخاباتی کم نبوده و در هر دوره انتخاباتی شاهد حضور دوباره آن هستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته فرصت همیشه برای بهبود وجود دارد و اکنون نیز می‌توان شرایط را با تکیه بر همین ظرفیت‌های موجود بر طرف کرد. در این راستا باید راهکار و راه‌حلی فراهم شود که یک قاعده و چارچوب مشخصی در جریان رقابت بین جناح‌ها و احزاب سیاسی شکل بگیرد تا ضمن ارتقای سطح انتخابات، فضای رقابتی به شکل شفاف و صریحی برای مردم قابل مشاهده و لمس باشد که این همان سطح توقع مردم در پاسخگوی احزاب، جناح‌ها و مسئولان در حین بروز مشکلات و اتفاقات است.

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت سایت 77 تی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس