برجام حفظ خواهد شد
نویسنده : ، موضوعات : هفتاد و هفتیا ، 3 ماه پیش ارسال شده

گفت و گو: در حالی که همچنان صحبت های مختلفی درباره سرنوشت برجام مطرح می شود و در این میان برخی از صاحب نظران رد برجام از سوی کاخ سفید در اردیبهشت پیش رو را یکی از گزینه های محتمل برشمرده اند ولی طبق سنوات سابق چنین تصور می شود که دونالد ترامپ علی رغم میل باطنی و همین طور شعارها و وعده های انتخاباتی در نهایت آن را تمدید خواهد کرد. چراکه، اولا برجام یک توافق چند جانبه بین‌المللی است که به هر حال کشورهایی که طرف این قرارداد هستند یعنی کشورهای اروپایی، چین و روسیه به اضافه ایران، نسبت به حفظ این توافق حساس و اجرای آن مصر هستند. بنابراین ترامپ نمی‌توانست یک توافق چند جانبه بین‌المللی را نقض کند.

نکته دوم این است که ترامپ در حاشیه برجام، دست به اقداماتی نظیر لغو توافق «ترانس-پاسیفیک»، خروج از پیمان پاریس، اعمال قوانین مربوط به منع ورود اتباع برخی کشورها به امریکا و کارهایی از این قبیل دست زد که فضایی سیاسی علیه رئیس جمهور امریکا هم در داخل این کشور و هم عرصه بین‌المللی بوجود آورده بود که باعث شد تا انجام اقدامی مشابه را برای واشنگتن دشوار می‌کرد. بنابراین می‌توان گفت حفظ برجام را با توجه به حواشی بین‌المللی ترامپ باید مورد نظر قرار داد.

نکته سوم عبارت است از اینکه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، هم برجام تایید شده و هم مهم‌ترین نکته آن این است که قطعنامه‌های قبلی این شورا علیه ایران را نقض کرده است. در عین حال این قطعنامه به عنوان یک منبع حقوق بین‌الملل مطرح است. به عبارت دیگر امروز قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل به عنوان منابع حقوق بین‌الملل تلقی می‌شود. معنی این حرف این است که اگر فرد یا کشوری منابع حقوق بین‌الملل را نقض کرد در واقع تهدید و یا تجاوز و یا نقض صلح کرده و مغایر منشور سازمان ملل عمل نموده است. می‌توان گفت این واقعیت هم یک عامل بازدارنده برای ترامپ محسوب می‌شود.

عامل چهارم این است که در بین جمهوری‌خواهان امریکا درباره برجام اختلاف نظر وجود دارد. ترامپ تلاش می‌کرد تا توپ را درباره بعضی از مشکلات برجام به زمین کنگره بیندازد و آنها را در این اقدام سهیم کند. هرچند حزب جمهوری‌خواه حاضر به همراهی با ترامپ در این زمینه نبود؛ هرچند می‌توانستند تا حدودی با رئیس جمهور همراهی کنند اما به دلیل حساسیت‌های برجام- به اعتبار نکات مذکور- با وی همراهی نکردند.

در نهایت به عنوان آخرین عامل باید به این موضوع اشاره کرد که به نظر می‌رسد خود رئیس جمهور هم به اهمیت برجام واقف است. بنابراین از آنجا که او، فردی تجاری مسلک است سعی می‌کند که درباره برجام چانه‌زنی کند. نتیجه چانه‌زنی او هم عبارت است: اول اینکه برجام را به عنوان یک پدیده نادیده نگرفته است؛ هرچند در عمل کاری انجام داده که از اهمیت و آثار برجام کاسته شده است. دوم با حواشی که درباره این توافق بوجود می‌آورد، نوعی نگرانی و دغدغه درباره آن بوجود می‌آورد. بنابراین ملاحظه می‌شود ضمن اینکه ترامپ، برجام را نادیده نگرفته اما مانع اجرایی شدن آثار این توافق می‌شود، دارد شروطی را هم در ارتباط با توانمندی‌های دفاعی ایران، در رابطه با بحث حقوق بشر، و نفوذ منطقه‌ای ایران به این توافق می‌گنجاند.

می‌توان گفت علی رغم اینکه این تصور داخلی وجود داشت که ترامپ، چیزی از سیاست بین‌الملل نمی‌داند اما در ارتباط با برجام دارد اقداماتی را انجام می‌دهد که منافع آن عائد امریکا است و منافع آن برای ایران را به حداقل می‌رساند، انجام می‌دهد. ۱۱۰

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت سایت 77 تی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس