خوارمیانه در سایه تحولات بی پایان
نویسنده : ، موضوعات : هفتاد و هفتیا ، 3 ماه پیش ارسال شده

مهدی مطهرنیا


همچنان تغییر و تحولات در منطقه خاورمیانه به سرعت شکل گرفته و رنگ می بازد. این موضوع تا حدود زیادی بر توسعه و رشد کشورهای این حوزه تاثیرگذار بوده است و فراتر از آن نیز ما شاهد آن هستیم که رفته رفته مشکلات این منطقه به سایر نقاط جهان نیز سرایت کرده تا در نهایت به این نکته برسیم که باید هرچه زودتر برای جلوگیری از پیشرفت این اتفاقات و مهمتر از همه توقف این روند یک راهکار و راه حل ریشه ای و بنیادین فراهم شود.

گفت و گو: همچنان تغییر و تحولات در منطقه خاورمیانه به سرعت شکل گرفته و رنگ می بازد. این موضوع تا حدود زیادی بر توسعه و رشد کشورهای این حوزه تاثیرگذار بوده است و فراتر از آن نیز ما شاهد آن هستیم که رفته رفته مشکلات این منطقه به سایر نقاط جهان نیز سرایت کرده تا در نهایت به این نکته برسیم که باید هرچه زودتر برای جلوگیری از پیشرفت این اتفاقات و مهمتر از همه توقف این روند یک راهکار و راه حل ریشه ای و بنیادین فراهم شود.

سوریه امروز محل نهایی برای تعیین دوران جدید جهان شده است. دورانی که می تواند یک گذرگاه برای عبور ایالات متحده و متحدان او از خاورمیانه به سمت فلات ایران باشد و در این میان کاخ سفید تلاش می کند که با گسترش توان خود ، دیگران و توانشان را به چالش کشانده تا قدرت رقبای خود را در نهایت به آوردگاه نهایی یعنی سوریه بیاورد. بر این اساس من تصور می کنم که تهدید نظامی برای ایجاد یک جهت گیری بهینه استراتژیک به سبب تثبیت منافع آمریکا و گسیل آن به سمت فلات ایران بوده که از قبل نیز این هدفگذاری قابل پیش بینی بود. آمریکا با تهدید به جنگ عزم جدی خود را برای آغاز یک دوران جدید با محوریت سوریه آغاز کرده است و در این میان نیز متحدان خود را هماهنگ با منافع کاخ سفید در این مسیر پیش می برد.

آنچه که این روزها درباره منطقه خاورمیانه مطرح می شود و همین طور تغییر و تحولاتی که در خصوص مسائل مرتبط با این حوزه صورت گرفته است محصول اتفاقات، رویدادها و گذار بین المللی از گذشته به سمت مدرنیته طی ۲ دهه گذشته است که حالا مانند یک زایمانی سخت بوده که برای آمدن به دوران جدید دچار دردهای شدیدی است که رفته رفته نیز به اوج خود می رسد و به تبع همین درد و همین تغییر و تحولات ما شاهد آن هستیم که هرچه زمان به جلو می رود فریادها و نگرانی ها جدی تر می شود و در این میان اوج ماجرا را شاهد هستیم که سوریه را تحت تاثیر قرار داده است.

 از این حیث باید دید که این دردها و فریادها در نهایت به یک زایمان طبیعی بدل شده و راهکار و راه حل دیپلماتیک و مذاکره در میان خواهد بود یا از طریق جراحی و دقیقتر باید گفت اتفاق یک جنگ بزرگ در منطقه این مساله و گذار برطرف می شود؛ مساله ای که من آن را نشات گرفته از همان رویه پیشنهادی جورج بوش در سال ۱۹۹۰ می دانم که در آن دوران نظم نوین جهانی را مطرح کرد که طبق آن قرار بود جهانی سرشار از آزادی، رفاه و بدون جنگ و ترور تحت رهبری ایالات متحده را شاهد باشیم ولی رفته رفته این نظم نوین جهانی امروز جهان را تا چنین جایگاهی کشانده است و در طی دو دهه گذشته جهان هزینه های زیادی را برای این نظم نوین پرداخت و تحمل کرده است.

در این میان ایران باید به این درک برسد که اکنون کجاست و در پس اتفاقات احتمالی قرار است که ایران به کجا برسد. ایران یک قدرت تمدنی و فرهنگی است که همواره مواضع داخلی و بین المللی خودش را بر پایه دو اصل سلام و صلح مقتدرانه پایه ریزی کرده است. فراموش نکنیم که امروز کشور با چالش های مهمی رو به روست که بر این اساس می طلبد برای حل مشکلات و برون رفت از چالش ها در داخل کشور با رویه سلام و در عرصه بین المللی با تکیه بر صلح مقتدرانه حرکت کند.

ایران باید یک بار برای همیشه مسائل و مشکلات خود را با جهان حل کند وگرنه چنانچه این راه حل را نمی پذیرد باید قبول کند که برای حل و فصل مسائل خود می بایست وارد یک جنگ یا رقابت با قدرتمندان شود که این مساله اصل به نفع ایران نخواهد بود. ایران باید مانند رویه سابق از امتیازات ممکن نهایت استفاده را داشته باشد تا در آینده این امکان و شرایط را از دست ندهد. ایران در این زمینه باید هرچه زودتر تصمیم گیری کند. ایران می تواند از طریق مذاکره و دیپلماسی در این مسیر گام بردارد یا دنبال راه حل دیگر باشد.۱۱۰

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت سایت 77 تی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس