هیچ اقدام تحریک آمیزی انجام ندهیم
نویسنده : ، موضوعات : هفتاد و هفتیا ، 3 ماه پیش ارسال شده

علی تاجرنیا:


مهمترین هدفی که جمهوری اسلامی در این مذاکرات دنبال خواهد کرد، همان طوری که مقام معظم رهبری توصیه کردند، گرفتن تضمین اجرایی از طرف اروپایی ها در قبال ادامه برجام است که اگر چنین اتفاقی رخ بدهد می توان به ادامه برجام امیدوار بود.

گفت و گو: یک نماینده اصلاح طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی، گفت: ما باید تلاش کنیم تا جهان همچنان ایران را به عنوان یک کشور متعهد به توافقات بشناسد و در این مسیر باید با تدبیر و عقلانیت پیش رفت و فراموش نکنیم که رفتارهای احساسی و تحریک آمیز هیچ نتیجه ای ندارد. آن هم در مسیری که پایان آن امیدوارکننده است و سرانجام افرادی مانند ترامپ و کشورهایی مانند عربستان روسیاه خواهند شد.

علی تاجرنیا در مصاحبه ای با «گفت و گو» ضمن تاکید بر اهمیت آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ ، گفت: مهمترین هدفی که جمهوری اسلامی در این مذاکرات دنبال خواهد کرد، همان طوری که مقام معظم رهبری توصیه کردند، گرفتن تضمین اجرایی از طرف اروپایی ها در قبال ادامه برجام است که اگر چنین اتفاقی رخ بدهد می توان به ادامه برجام امیدوار بود.

این نماینده اصلاح طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر خروج ایالات متحده از برجام خاطرنشان کرد: در این خصوص تاکنون چهره های مختلفی در داخل یا خارج از کشور اظهارنظراتی داشته اند. فارغ از تمامی این نظرات باید گفت که چه قبول کنیم یا قبول نکنیم، تصمیم اخیر دونالد ترامپ و اعلام خروج رسمی ایالات متحده از برجام شرایطی را در ادامه ایجاد خواهد کرد تا برجام تفاوت هایی با دوران سابق خود داشته باشد. در این میان نحوه ورود و عملکرد ایران و سایر اعضای گروه ۱+۵ است که مشخص می کند، این تفاوت ها تا چه اندازه می تواند در روند آتی برجام اثرگذار واقع شود.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ادامه داد: قطعا نمی توان خروج ایالات متحده از برجام را نادیده گرفت و یا آن را اساسا بی اهمیت و ساده جلوه داد. البته در عین حال نیز همه چیز را در گرو این مساله دید و نیازمند آن هستیم که در این خصوص با تدبیر و دقت وارد عمل شد.

او در پاسخ به این پرسش که آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی با گروه ۱+۵ چقدر می تواند مثمرثمر باشد، گفت: ایران در شرایط کنونی می بایست مذاکرات را ادامه دهد و در این خصوص نه فقط مسائل اقتصادی بلکه باید به دنبال مهار و کنترل فضای ایران هراسی در گروه ۱+۵ و عرصه بین المللی باشد تا رفته رفته جریان سازی های اخیر ضد ایرانی را مانند گذشته کنار بزند. از این حیث است که می توان گفت مذاکرات هسته ای نه تنها برای جمهوری اسلامی مفید بوده بلکه جنبه حیاتی و ضروری دارد و باید در این رابطه تعاملات و مذاکرات بین المللی به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد.

تاجرنیا در ادامه با تاکید بر این موضوع که مهمترین امتیاز ما برای موفقیت در برجام حفظ وحدت و همدلی داخلی خواهد بود، گفت: باید ضمن رعایت همدلی و وحدت داخلی، زمینه را برای تیم هسته ای و مذاکره کنندگان کشور به گونه ای رقم بزنیم که شرایط مساعدتری را در ادامه داشته باشند. نباید انتظارات خودمان را تا حدی بالا ببریم که امکان موفقیت تیم هسته ای کشورمان تحت تاثیر قرار گرفته و تضعیف شود . البته همگان به خوبی می دانیم که اعضای تیم مذاکره کننده چه در مذاکرات سابق و چه در شرایط امروز بارها و بارها توانایی و کافیت خود را اثبات کرده اند ولی با این همه می بایست از آنان در این مسیر مهم حمایت کرد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به این نکته که نباید در زمین رقیب بازی کنیم، خاطرنشان کرد: باید تمامی مسئولان و جریان های سیاسی در این مسیر کمک کنند تا مسائل و اتفاقات پیش آمده در برجام و حواشی آن کنترل شود و اجازه ندهیم که فضای عمومی و اذهان جهانی درباره ایران تغییر کند. ما باید تلاش کنیم تا جهان همچنان ایران را به عنوان یک کشور متعهد به توافقات بشناسد و در این مسیر باید با تدبیر و عقلانیت پیش رفت و فراموش نکنیم که رفتارهای احساسی و تحریک آمیز هیچ نتیجه ای ندارد. آن هم در مسیری که پایان آن امیدوارکننده است و سرانجام افرادی مانند ترامپ و کشورهایی مانند عربستان روسیاه خواهند شد.

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت سایت 77 تی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس